Oficjalny Serwis Miejscowości Rogoźnik

Biblioteka Publiczna w Rogoźniku

Biblioteka Publiczna w Rogoźniku założona w 1973 r.

Bibliotekę prowadzi : – Danuta Buła i Czesława Stoch
Księgozbiór (2021 r.) – 8390 wolum.

Biblioteka Publiczna w Rogoźniku znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Adres: Rogoźnik 91

Jest czynna :

poniedziałek : 10.00-18.00
środa : 12.30-17.30
piątek : 10.30-17.30
 

Nr telefonu do biblioteki : 018 2655225

e-mail: rogoznik@gbp.ugnowytarg.pl

Biblioteka udostępnia księgozbiór do wypożyczeń na zewnątrz i do korzystania na miejscu.
W bibliotece znajduje się księgozbiór popularno-naukowy (słowniki, encyklopedie, itp.), literatura piękna dla dorosłych, literatura piękna dla dzieci i młodzieży oraz księgozbiór regionalny.
Od grudnia 2008 r. w bibliotece został zaadaptowany “kącik dla malucha”: meble (domek dla dzieci, stolik, krzesełka), zabawki, klocki, puzzle, edukacyjne gry planszowe, malowanki, książeczki-zabawki, itp.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN 

Podsumowanie roku 2023

STYCZEŃ

 1. Patroni roku 2023 ustanowieni przez Sejm – gazetka całoroczna.
 2. DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA, obchodzimy 18 stycznia, ponieważ tego dnia urodził się autor książki o przygodach misia – spotkanie z książką z klasą 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku.

Jak Kubuś Puchatek to „małe co nieco” czyli miód. Jak miód to pszczoły i pszczelarze. W związku z tym na spotkanie w bibliotece zostali zaproszeni doświadczeni pszczelarze z Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy. Goście opowiedzieli dzieciom o swojej pasji i pracy w pasiece, o cyklu życia pszczół o każdej porze roku i wreszcie o pozyskiwaniu miodu. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć prawdziwy ul, akcesoria pszczelarza i narzędzia pracy oraz przymierzyć specjalistyczny strój. Mali Czytelnicy z ciekawością pytali „a co to jest i do czego służy?” Na zakończenie czekała nas słodka niespodzianka: mogliśmy popróbować różnego rodzaju miodu.

Serdeczne podziękowania od Biblioteki Publicznej oraz Szkoły Podstawowej w Rogoźniku otrzymuje:

Pan Stanisław Strzęp, Pan Krzysztof Strzęp, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy

LUTY

 1. Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.

MARZEC

 1. Spotkanie z książką „O wróbelku Elemelku” z klasą 0 SP w Rogoźniku.
 2. Spotkanie z książką „Moje święta” z klasą 0 SP w Rogoźniku.

KWIECIEŃ

 1. Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.

26 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyły się warsztaty literacko-sportowe z okazji Dnia Sportu. Zajęcia odbyły się w ramach cyklicznych spotkań z książką. Najpierw dzieci zapoznały się z książeczkami nt. sportu. Następnie gość specjalny zajęć sportowych – Pani Natalia, trener – zapoznała dzieci z niektórymi akcesoriami treningowymi i objaśniła co do czego służy. Finałem warsztatów, po uprzedniej rozgrzewce, był trening obwodowy i tor przeszkód, który przedszkolaki pokonały z powodzeniem.

MAJ

 1. TYDZIEŃ BIBLIOTEK:

W ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z klasą 0 SP w Rogoźniku. Mali Czytelnicy wysłuchali opowiadania Anity Głowińskiej pt. Kicia Kocia w bibliotece. Dowiedzieli się też co można robić w bibliotece oraz dlaczego warto uczyć się pisać i czytać. Była również nauka literek poprzez zabawę i na zakończenie spotkania praca plastyczna – Kicia Kocia z kartonika i włóczki.

CZERWIEC

 1. Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku – zakończenie spotkań w tym roku szkolnym.
 2. Opracowanie grafiku wakacji.

LIPIEC

 1. Wakacje w bibliotece:

„Wakacje z książką i nie tylko…”. Czytelnicy i użytkownicy biblioteki spotkali się w lipcu na różnorodnych zajęciach i warsztatach 8 razy.

Spotkanie 1 – rękodzieło: mini makrama

Uczestnicy wykonali kolorowe wiszące ozdoby z włóczki metodą makramową czyli zaplatania i wiązania.

Spotkanie 2 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie

Drugiego dnia byliśmy z „Kicią Kocią w kosmosie”. Po przeczytaniu książeczki był czas na „kosmiczną” pracę plastyczną. Na zakończenie uczestnicy wykonali małą cząstkę kosmosu w słoiku. Dziękujemy Pani Kasi za podarowanie cekinów wykorzystanych „w kosmosie”.

Spotkanie 3 – gry i zabawy ruchowo-umysłowe

Wykorzystując sprzyjającą pogodę kolejne spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu. Czas mile upływał na zadaniach sportowych, konkurencjach drużynowych i indywidualnej zabawie.

Spotkanie 4 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie

Na podstawie książek z księgozbioru popularno-naukowego dla dzieci i młodzieży uczestnicy wykonali plakat dotyczący wulkanu. Następnie skonstruowali wulkan. Za sprawą doświadczenia zobaczyli „lawę” wypływającą z wulkanu.

Spotkanie 5 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie

Tym razem wzbiliśmy się w powietrze dzięki książeczce „Martynka leci balonem”. Krótka czytanka dostarczyła nam mnóstwo ciekawostek związanych z powietrzem i balonem. Po wykonaniu przestrzennej pracy plastycznej byliśmy świadkami doświadczenia: przebity patyczkiem do szaszłyka balon wcale nie pęka. W tajniki doświadczeń wprowadziła nas Pani Dominika, której dziękujemy za zaangażowanie i inspiracje.

Spotkanie 6 – gry i zabawy ruchowo-umysłowe: spotkanie rewanżowe

Spotkanie 7 – warsztaty literacko-plastyczne

Metodą kalkografii powstały zwierzęta do utworów Aleksandra Fredry.

Spotkanie 8 – rękodzieło: malarstwo na szkle: „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej

SIERPIEŃ

 1. DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK – prezentacja nowości wydawniczych.
 2. DZIEŃ PUBLICZNEGO CZYTANIA KOMIKSÓW, rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego, twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki – głośne czytanie komiksów.

WRZESIEŃ

 1. Nad Niemnem w oczach naszych Czytelników – wystawa malarstwa na szkle z okazji Narodowego Czytania.
 2. Udział Biblioteki Publicznej w Narodowym Czytaniu w Rogoźniku.
 3. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA – lekcja biblioteczna dla przedszkolaków SP Rogoźnik – rozpoczęcie cyklicznych spotkań z książką.

PAŹDZIERNIK 

 1. ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II – gazetka rocznicowa, wystawka tematycznych książek.
 2. Spotkanie z książką “Pobaw się z Fafikiem” R. Trojanowskiego z klasą 0 SP w Rogoźniku: interaktywne czytanie książki i kolorowanie farbami pieska Fafika.

LISTOPAD

 1. Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.

22 listopada do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku, na cykliczne spotkania literackie z kl. 0, zaproszono specjalnego gościa. Była to Pani Aleksandra, farmaceutka. Najpierw Pani Ola przeczytała opowiadanie o „Kici Koci w aptece” A. Głowińskiej. Następnie opowiedziała małym Czytelnikom o pracy w aptece i zaprezentowała akcesoria aptekarskie. Uczestnicy spotkania mieli dużo pytań do pani aptekarki ale wykazali się też dużą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa przyjmowania i przechowywania leków. Na zakończenie spotkania była degustacja herbatki z dodatkiem zdrowotnych „medykamentów”: goździka, imbiru, pomarańczy, jabłka i posłodzona cukrem trzcinowym.

GRUDZIEŃ

 1. Zimowo-świąteczna dekoracja biblioteki.
 2. Spotkanie z książką „Marysia i Boże narodzenie” z klasą 0 SP w Rogoźniku.

Ponadto

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach tego zadania do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku zakupiono 79 książek na kwotę 1 900,00 zł.

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. W ramach tego zadania do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku zakupiono 1 zestaw komputerowy (cena 3600,00 zł; monitor 450,00 zł, komputer 3150 zł).

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie bierze udział w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. W ramach tego zadania w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku każdy Czytelnik w wieku przedszkolnym otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą.

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie oraz jej filie (Biblioteka Publiczna w Rogoźniku) oferuje bezpłatny dostęp do serwisu Legimi.

W roku 2023

 • Zarejestrowano 144 Czytelników
 • Wypożyczono na zewnątrz 1028 książek, na miejscu 113
 • Czytelnię Internetową odwiedzono 170 razy
 • Spotkania literackie, edukacyjne, warsztatowe odbyły się 24 razy, frekwencja 260 uczestników.

Danuta Buła

Podsumowanie roku 2022

W 2022 w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku zarejestrowano 113 Czytelników. Czytelnicy odwiedzili bibliotekę 744 razy, wypożyczając 1160 książek. W czytelni zarejestrowano 438 odwiedzin, wypożyczeń na miejscu 184 książki. Z czytelni Internetowej skorzystano 119 razy. Ze środków własnych zakupiono 67 książek na kwotę 1780,20 zł. Bibliotekarze uczestniczyli w 6 szkoleniach (12 godzin) i byli obecni 1 dzień na Targach Książki w Krakowie.

 

STYCZEŃ

Sporządzenie sprawozdania pracy Biblioteki Publicznej w Rogoźniku za 2021 rok.

Sporządzenie planu pracy Biblioteki Publicznej w Rogoźniku na 2022 rok.

Patroni Roku 2022 ustanowieni przez Sejm – gazetka informacyjna całoroczna.

 

LUTY

Spotkanie literacko-muzyczne w bibliotece dla klasy 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku. Gość specjalny Piotr Szewczyk, góral, muzyk, uczestnik The Voice of Poland.

Nasza zima – gazetka.

 

MARZEC

Dzień Pisarza: spotkanie z książką z kl. 0 SP Rogoźnik.

 

KWIECIEŃ

Wesołych Świąt – gazetka okolicznościowa.

Spotkanie z książką J. Brzechwy „Wiosenne porządki” z kl. 0 SP Rogoźnik. Spotkanie nt wiosny-wielkanocy.

 

 

MAJ

Tydzień Bibliotek: Kolejne spotkanie z książką dla klasy 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku odbyło się w nietypowych okolicznościach. Tym razem, zamiast do Biblioteki Publicznej, uczniowie zostali zaproszeni do remizy strażackiej w Rogoźniku. W ramach tej wizyty dzieciaki dowiedziały się na czym polega służba przeciwpożarowa druhów strażaków, zobaczyły sprzęt, wyposażenie i umundurowanie strażackie oraz zwiedziły całą remizę. Największe emocje wzbudził wóz bojowy i jego zawartość. Dzieci z zaciekawieniem pytały „co to jest i do czego służy”. Z radością przymierzały hełmy strażackie i oglądały od środka samochód. Mogły nawet samodzielnie zwijać i rozwijać węże gaśnicze. A wszystko to z okazji Dnia Strażaka. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich druhów strażaków OSP Rogoźnik za umożliwienie zwiedzania, pokazów i przekazania wiedzy. Spotkanie zakończyło się lekturą książeczki „Samolot gaśniczy Wojtka” oraz obejrzeniem książek o tematyce pożarniczej.

 

CZERWIEC

Spotkanie z książką „Jestem bezpieczny” dla klasy 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku. Spotkanie nt bezpieczeństwa podczas wakacji.

180 rocznica urodzin M. Konopnickiej – gazetka informacyjna.

Niech żyją wakacje – gazetka.

Opracowanie grafiku „Wakacje z książką i nie tylko…”.

 

LIPIEC

„Wakacje z książką i nie tylko…”:

Warsztaty literacko-plastycznymi do wiersza Jana Brzechwy „Żyrafa” i Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”.

Warsztaty malarstwa – malowanie kamieni.

Warsztaty plastyczne – cuda z recyklingu.

Dwie lekcje przyrody: wizyta w bibliotece zwierzątek (2 papugi i chomik), oraz sadzenie kwiatów doniczkowych i ziół.

 

 

SIERPIEŃ

Opracowanie grafiku „Wakacje z książką i nie tylko…”.

„Wakacje z książką i nie tylko…”:

W sierpniu odbyły się 7 razy warsztaty literacko-plastyczne, 1 raz warsztaty kulinarne i 1 raz warsztaty małego jubilera.

Gazetka informacyjna nt Narodowego Czytania.

 

WRZESIEŃ

Rozpoczęcie cyklicznych spotkań w bibliotece dla kl. 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku: lekcja biblioteczna nt „W bibliotece”.

Realizacja zakupu nowości wydawniczych dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1900, 00 zł. (77 książek).

 

PAŹDZIERNIK

Spotkanie z książką „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” dla kl. 0  SP w Rogoźniku.

 

LISTOPAD

Rozpoczęcie akcji dla dzieci w wieku przedszkolnym Mała Książka Wielki Człowiek.

Święto Niepodległości – gazetka okolicznościowa.

Spotkanie z książką „Pan Kuleczka”, opowiadanie „Okulary”, kl. 0 SP  Rogoźnik.

 

GRUDZIEŃ

Gazetka zimowo-świąteczna.

Spotkanie z książką „Czarodziejska choinka” kl.0 SP Rogoźnik

 

 

Podsumowanie roku 2021

STYCZEŃ

 1. Patroni roku 2021 ustanowieni przez Sejm – gazetka całoroczna.
 2. DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA, obchodzimy 18 stycznia, ponieważ tego dnia urodził się autor książki o przygodach znanego nam wszystkim sympatycznego misia – wystawa książek.
 3. 21 stycznia odszedł H. J. Chmielewski, autor komiksu TYTUS, ROMEK I ATOMEK – gazetka upamiętniająca.

LUTY

 1. MATKA BOSKA GROMNICZNA – gazetka i wystawa książek.
 2. 3 lutego odbyło się w bibliotece cykliczne spotkanie z książką „Ratunek” kl. 0 SP w Rogoźniku, prace literacko-plastyczne, wystawa prac.
 3. 19 lutego 5. rocznica śmierci Umberto Eco (5 I 1932 – 19 II 2016), włoskiego filozofa i powieściopisarza, autora felietonów i esejów – gazetka rocznicowa.
 4. 21 lutego MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na istotę i znaczenie języka ojczystego, jako dziedzictwa kulturowego – gazetka.

MARZEC

 1. 4 marca spotkanie z książką „Pies na medal” kl. 0 SP w Rogoźniku. Gość specjalny spotkania: ratownik GOPR i jego pies.
 2. 8 marca – wystawa książek dla pań.
 3. 21 marca ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – wystawa tomików poezji.
 4. 25 marca DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA – głośne czytanie w bibliotece.

KWIECIEŃ

 1. 2 kwietnia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI (obchodzony od 1967 r. w rocznicę urodzin H.Ch. Andersena) – prezentacja nowości wydawniczych autora.
 2. 23 kwietnia DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – gazetka.
 3. 28 kwietnia spotkanie z książką „Banda Czarnej Frotte” kl. 0 SP w Rogoźniku, prace literacko-plastyczne.

MAJ

 1. 8 maja DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK, organizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – gazetka informacyjna.
 2. 28 maja spotkanie z książką „Dobre wychowanie wierszem” kl. 0 SP w Rogoźniku, prace literacko-plastyczne, wystawa prac.

CZERWIEC

 1. 9 czerwca spotkanie z książką „Bajki o gotowaniu w wesołym wydaniu” kl. 0 SP w Rogoźniku, warsztaty kulinarne: wyciskanie soku z jabłek, degustacja. Zakończenie spotkań na czas wakacji, wręczenie dyplomów i nagród dla Czytelników z kl. 0.
 2. Automatyzacja systemu bibliotecznego poprzez zakup modułu obsługi wypożyczeń (wypożyczenia czytnikiem przez kody kreskowe). Pozwala to Czytelnikowi na logowanie do Katalogu Księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie (filia: Biblioteka Publiczna w Rogoźniku). Jeśli Czytelnik jest już zapisany do biblioteki, może zalogować się na swoje konto używając loginu, adresu e-mail lub pełnego numeru karty bibliotecznej. Może również poprzez operację samoobsługową samodzielnie (bez wychodzenia z domu) przedłużyć termin zwrotu książki. Dla osób, które nie są jeszcze zapisane, konto można założyć odwiedzając bibliotekę, do czego serdecznie zachęcamy i zapraszamy.

LIPIEC

 1. Opracowanie grafiku zajęć wakacyjnych.
 2. Wakacje w bibliotece – 4 warsztaty literacko-plastyczne na podstawie książek.

SIERPIEŃ

 1. 1 sierpnia 35. rocznica śmierci Wiesława Wernica (28 II 1906 – 1 VIII 1986), dziennikarza, publicysty, prozaika, autora utworów dla młodzieży – gazetka rocznicowa.
 2. Czytanie Narodowe – gazetka.

WRZESIEŃ

 1. Przystąpienie do projektu „Mała Książka Wielki Człowiek”. Projekt dla dzieci w wieku 3-6 lat. Rodzice, przyjdźcie do biblioteki, zapytajcie a Wasze dziecko odbierze książkę w prezencie, otrzyma kartę Małego Czytelnika i dostanie drobne upominki z projektu.
 2. 6 września Stefan Wyszyński – gazetka okolicznościowa.
 3. Jesienna dekoracja biblioteki.
 4. 29 września Rozpoczęcie spotkań z książką. W bibliotece, lekcja biblioteczna kl. 0 SP w Rogoźniku.

PAŹDZIERNIK

 1. 27 października spotkanie z książką „W lesie na spacerze” kl. 0 SP w Rogoźniku, prace literacko-plastyczne, wystawa prac.
 2. Warsztaty plastyczne – malarstwo pastelami „Niepodległość”.

LISTOPAD

 1. 3 listopada spotkanie z książką kl. 0 SP w Rogoźniku, prace literacko-plastyczne.
 2. Udział Czytelników Biblioteki Publicznej w Rogoźniku w konkursie plastycznym „Niepodległość” w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu (1 wyróżnienie).
 3. Zakup nowości wydawniczych na kwotę 1534,70 zł (63 książki: dla dzieci, młodzieży, dorosłych i popularnonaukowych). Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej.
 4. 24 listopada spotkanie z książką kl. 0 SP w Rogoźniku. Gość specjalny spotkania: Pan Daniel Urbaniak, przyrodnik.

GRUDZIEŃ

 • Świąteczno-zimowa dekoracja biblioteki.

W roku 2021 Biblioteka Publiczna w Rogoźniku zarejestrowała 121 Czytelników, w tym najwięcej osób uczących się w wieku 6-12 lat. Wypożyczeń odnotowano ogółem 1219, w tym najwięcej książek dla dzieci i młodzieży. Liczba odwiedzin wynosi 754. W czytelni udostępniono 254 książki, z komputera korzystano 110 razy.

 Podsumowanie roku 2017

W 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku zarejestrowano 167 Czytelników, z czego najliczniejsza grupa wiekowa to uczniowie 6-12 lat. Wypożyczono na zewnątrz ogółem 1330 książek, najwięcej dla dzieci i młodzieży. Liczba odwiedzin w bibliotece: 853 razy. Liczba odwiedzin w czytelni: 110 razy, udostępniono na miejscu 252 książki. Z centrum internetowego korzystano 349 razy. Prócz podstawowej funkcji biblioteki czyli wypożyczanie książek, dostępny jest Internet, drukarka, kserokopiarka, możliwość skanu dokumentu.

Podsumowanie roku 2013

1. Zarejestrowano 114 Czytelników.
2. Wypożyczono 973 książki.
3. Zarejestrowano 689 użytkowników na stanowiskach komputerowych.
4. Zakupiono 153 książki na kwotę 3326,36 zł.

Wydarzenia:

Kwartał I:
-pomoc harcerzom w zdobyciu odznaki „przyjaciel książek”,
-udział w konkursie plastycznym w Pyzówce pt. „Nieznana przygoda Sindbada Żeglarza”; zdobycie 3 nagród

Kwartał II:
-pomoc harcerzom w zdobyciu odznaki „przyjaciel książek”

Kwartał III:
-wakacje w Bibliotece: warsztaty poligraficzne w drukarni w Pyzówce

Kwartał IV:
-instalacja sprzętu pozyskanego z Programu Rozwoju Bibliotek, w którym Biblioteka w Rogoźniku bierze udział; nasza Biblioteka pozyskała urządzenie wielofunkcyjne (drukarka+skaner) i aparat cyfrowy,
-warsztaty bombek na choinkę (ok. 20 uczestników)

PODSUMOWANIE ROKU 2012

1. STATYSTYKA

W Bibliotece zarejestrowało się 131 Czytelników, z czego najliczniejszą grupą są Czytelnicy do lat 15.
W ciągu roku Bibliotekę odwiedziło 847 Czytelników.
Ogółem wypożyczono 1302 książki, w tym 304 dla dorosłych, 862 dla dzieci i młodzieży i 136 z księgozbioru popularnonaukowego (encyklopedie, słowniki).
Ze stanowisk komputerowych skorzystało 610 Użytkowników.

2. WYDARZENIA

W styczniu utworzono w Bibliotece Centrum Internetowe z wykorzystaniem środków unijnych. Pozyskano 2 zestawy komputerowe, 2 biurka, 2 krzesła obrotowe i drukarkę. Dzięki temu mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z Internetu.
W lutym odbywały się lekcje biblioteczne na temat bezpiecznego Internetu dla uczniów klas I-III.
Podczas ferii zimowych odbyły się dwie wycieczki do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowe Centrum Kultury) w Nowym Targu. Pierwsze zajęcia odbyły się z ceramiki. Tematem prac były „marcowe koty”. Drugimi zajęciami była monotypia. Zwiedziliśmy też pracownię modelarstwa i rzeźby.
W marcu rozpoczęła się nauka, przez gry komputerowe i zabawy, języka angielskiego dla dzieci w wieku 6 -12 lat dzięki programowi „FunEnglish w Bibliotece”.
W maju próbowaliśmy swoich sił w konkursie plastycznym „Matka w oczach dziecka”. Trzy prace zakwalifikowano nam do konkursu w PMDK w Nowym Targu i tam otrzymaliśmy 1 wyróżnienie.
Podczas wakacji wykorzystywaliśmy zdolności manualne tworząc piękne prace plastyczne metodą quilling.
Z początkiem roku szkolnego przygotowywaliśmy się do konkursu plastycznego w Zakopanem. Tematem konkursu były „Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala – zabytki w twoim otoczeniu”. Trud uczestników został nagrodzony wyróżnieniami. Laureatami w tym konkursie zostali: Antolec Zuzia, Dąbek Julka oraz Kułach Kamil.
Pod koniec roku do Biblioteki zakupiono kserokopiarkę. Umożliwi to kopiowanie materiałów naukowych. Również każdy użytkownik Biblioteki i mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z kserokopiarki.
Najnowszy nabytek to piłkarzyki stołowe.

PODSUMOWANIE ROKU 2011

1. Zarejestrowano 130 Czytelników, w tym najwięcej dzieci i młodzieży uczącej się.
2. Wypożyczono ogółem 1675 książek na zewnątrz.
3. Na miejscu 695 Czytelników skorzystało ze 156 książek.
4. W ciągu roku przybyło 101 książek na kwotę 2 474,95 zł.
5. W tym roku przeprowadzono w Bibliotece inwentaryzację, w wyniku której zubytkowano 130 książek jako zniszczone bądź zdezaktualizowane.
6. Najważniejsze wydarzenia:

3 marca 2011 r. Bibliotekę Publiczną w Rogoźniku odwiedził Andrzej Grabowski, poeta, satyryk, publicysta, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, laureat „Orderu Uśmiechu”. Spotkanie autorskie odbyło się w Szkole Podstawowej w Rogoźniku. Pan Andrzej opowiadał o swoim warsztacie pisarskim. Zaprezentował kilka swoich książek, m.in.: „Przygody Skrzata Wiercipiętka”, „Niezwyciężony zajączek Edzio”, „Funia, Kicia i cała reszta” i odpowiadał na liczne pytania uczestników.
Na zakończenie spotkania można było otrzymać osobistą dedykację autora.

• Zajęcia dla uczniów klas I-III na podstawie scenariusza Akademii Orange dla Bibliotek pt.: „Akademia Bezpiecznego Internetu”. Zajęcia odbywały się w marcu raz w tygodniu, po jednej godzinie. Liczba uczestników: 40 uczniów.
• Wakacje w Bibliotece: zajęcia plastyczne (Paul Klee – zabawa kolorem, kalkomania – teatr cieni, malarstwo na folii – „Zabytki architektury Zakopanego i Podhala” – prace konkursowe).
• W listopadzie nasza Biblioteka dostała zaproszenie na XI. Pokonkursową Wystawę Plastyczną do Zakopanego (aula audiowizualna Tatrzańskiego Parku Narodowego). Nasze prace zdobyły trzy pierwsze miejsca. Laureaci konkursu to: Julia Dąbek, Zuzanna Antolec i Karolina Komperda.

PODSUMOWANIE ROKU 2010

1. Ilość wypożyczeń na zewnątrz:
ogólem 1452 książki
(w tym 173 książki dla doroslych, 1220 – dla dzieci i mlodzieży, 59 z księgozbioru
popularnonaukowego)
2. Zarejestrowanych zostalo 112 Czytelników (w tym najwięcej Czytelników do lat 15).
3. Zakupionych zostalo 174 książki, na kwotę 3293,35 zl.
4. W lutym 2010 r. zostal zainstalowany Internet na stanowisku pracy, jednak każdy Czytelnik
mógl już z Internetu skorzystać.
5. W tym roku zostal również zainstalowany program biblioteczny Sokrates – Sowa, (modul
katalogowania), slużący do tworzenia bazy danych księgozbioru.
6. Pod koniec roku zostal zakupiony zestaw komputerowy dla Czytelnika. Użytkownikiem tego
komputera może być każdy Czytelnik, każdy mieszkaniec Rogoźnika, oraz każdy odwiedzający
Bibliotekę.

PODSUMOWANIE ROKU 2010

Trochę statystyki:

CZYTELNICY I WYPOŻYCZENIA NA ZEWNĄTRZ
1. Liczba czytelników: 115; w tym do lat 15: 89
2. Liczba odwiedzin: 1111
3. Wypożyczenia ogółem: 2268; w tym literatura piękna dla dorosłych: 175;
dla dzieci i młodzieży: 2001; literatura popularnonaukowa: 92 wol.

UDOSTĘPNIANIE PREZENCYJNE
1. Liczba odwiedzin: 567
2. Udostępnianie na miejscu książek ogółem: 182

Przybyło ogółem 136 wol., na kwotę 2433,68 zł

W GRUDNIU 2009 r. W BIBLIOTECE ZAINSTALOWANO INTERNET

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

Pozdrawiam
Danuta Buła