Oficjalny Serwis Miejscowości Rogoźnik

Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki

ORGANIZATORZY

          Rada Sołecka Rogoźnik                         Gmina Nowy Targ                    Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik             Stadnina Koni ” Dworna “

" IX ROGOŹNICKIE DNI SPORTU I ROZRYWKI "
13 i 20 SIERPIEŃ 2023 ROK" VIII ROGOŹNICKIE DNI SPORTU I ROZRYWKI " 14 i 21 SIERPIEŃ 2022 ROK

XIV Gminne Zawody Jeździeckie im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rogoźniku.

 

14.08.2022 r. w  Stadninie Koni DWORNA w Rogoźniku odbyły się XIV Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. profesora Józefa Tischnera.

Zawody te odbyły się w ramach VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki. Tego roku pogoda dopisała dlatego imprezę odwiedziło bardzo wielu widzów. Na terenie Stadniny koni “Dworna” w Rogoźniku swoje święto znów mieli miłośnicy i sympatycy koni.

Rozegrane zostały 4 konkursy na wysokościach: 50, 70, 80 i 100 cm. Do rywalizacji przystąpili jeźdźcy z pobliskich stadnin, a także z okolic Krakowa, Mszany czy Zakopanego. Zaprezentowano 113 przejazdów, a najlepszymi w swoich klasach okazali się :

W konkursach, które odbyły się tego dnia wzięły udział kluby jeździeckie :

 • Stajnia Majerz
 • KS Konsul Kościelisko
 • Stajnia “LIDER” Wróblówka
 • Stajnia “Pod Topolą”
 • SK Dworna
 • Stajnia Montis
 • KJ Łopuszna
 • OJK Wirtus
 • SK Ścisłowicz Ludźmierz
 • Stajnia Białka
 • Stajnia Baskil
 • Š.K. Ranczo Czajka Kieżmark

W zawodach uczestniczyli także zawodnicy niezrzeszeni.

WYNIKI ZAWODÓW

KONKURS nr 1 – 50 cm – z trafieniem w normę czasu o Puchar Prezesa SK “Dworna” Rogoźnik.

1 miejsce – Wiktoria Biel na koniu Pamirka-Tabun (Stajnia Majerz), na koniu

2 miejsce – Marika Wojtas na koniu Grabina (  Stajnia Majerz )

3 miejsce – Liliana Kuliga na koniu Bruno  ( KS Konsul Kościelisko )

KONKURS nr 2 – 70 cm – z trafieniem w normę czasu o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik.

 

1 miejsce – Katarzyna Łopuch na koniu Hemalia ( Stajnia ” LIDERWróblówka ” )

2 miejsce – Nikola Łapa na koniu Baśka (  Stajnia “Pod Topolą” )

3 miejsce – Emilia Turkot  na koniu Jaworina ( SK Dworna Rogoźnik )

KONKURS nr 3 – 80 cm – dwufazowy o Puchar Rodziny Tischnerów.

1 miejsce – Maria Mierzyńska-Kiebzak na koniu Lascal no five ( Stajnia “Pod Topolą” )

2 miejsce – Idalia Kuliga na koniu For Ever Young ( KS Konsul Kościelisko )

3 miejsce – Sofia Babičová na koniu Casio-3 ( M.Š.K. Ranczo Czajka Kieżmark ).

KONKURS nr 4 – 100 cm – zwykły o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ.

1 miejsce – Anna Kozak na koniu Jamajka (Stajnia Montis )

2 miejsce – Idalia Kuliga na koniu  For Ever Young  ( KS Konsul Kościelisko)

3 miejsce – Anna Biernacka na koniu Jagielonka ( bpk )

 21.08.2022 r. – Dożynki Parafialne i rodzinny festyn.

 Niedziela 21 sierpnia 2022 r. przywitała wszystkich pochmurnym niebem i lekkim deszczem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.
Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika , Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów : miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Tegoroczny wieniec dożynkowy z Rogoźnika wyraźnie nawiązywał do wojny w Ukrainie, z kolei wieniec ze Starego Bystrego – do rocznicy pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. 
W tym roku starostami dożynek byli Małgorzata Pałka i  Andrzej Ligas z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Jan Gubała ze Starego Bystrego.
Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.

O godz.13.00 rozpoczął się mecz ligowy piłki nożnej kl. B pomiędzy drużynami  „ SKAŁKA „ Rogoźnik i „ SKAWIANIN „ Skawa. Wynik meczu 2-1 dla drużyny ze Skawy.

Po przybyciu na stadion wszyscy zaproszeni gości, delegacje wieńców dożynkowych, poczet sztandarowy, fiakrzy, zespół Jawor, sponsorzy oraz wszyscy którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu uroczystości zostali ugoszczeni obiadem oraz poczęstunkiem.
O godz. 14.00  głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.
W swoim przemówieniu sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej mszy. Podziękował Kapeli góralskiej „Jawor „ oraz Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre za uroczystą oprawę mszy św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztowi sztandarowemu Związku Podhalan oddział Stare Bystre , fiakrom , harcerzom , zuchom podziękował za obecność.
W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział :
…” Co roku powtarzam to samo !, Cieszę się ogromnie, że ta piękna dożynkowa  tradycja jest w naszej      miejscowości i naszej parafii kontynuowana ! Bogu dzięki , oby jak najdłużej ! “
W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości a mianowicie :  Edwarda Siarkę – sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska , wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha , przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ Wiesława Parzygnata , przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Tadeusza Czepiela , Ks. Andrzeja Bukalskiego – proboszcza Parafii Rogoźnik , Józefę Guziak – wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Nowotarskiego , Katarzyne Bryje – skarbnika Gminy Nowy Targ , sołtysa Starego Bystrego Sławomira Czerwińskiego , Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem , Romana Tylke – Prezesa Klubu Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w  Chicago wraz z małżonką , Andrzeja Kwaka – viceprezesa Klubu Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w  Chicago , Terese Zarycką – prezeskę Związku Podhalań  oddział Stare Bystre oraz mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.
Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego wieńca dożynkowego.
Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 121 – 143 oraz mieszkańcy Osiedla Za Torem. Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.
Podziękował wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

Korzystając z okazji, że na uroczystościach byli prezesi Klubu Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre  w Chicago P. Roman Tylka i Andrzej Kwak  sołtys publicznie podziękował Klubowi za to wszystko co robią dla społeczności Rogoźnika , dla Szkoły Podstawowej , dla naszych strażaków i na koniec dla całej Parafii Rogoźnik. Sołtys swoje podziękowanie zakończył słowami „ Dziękuję Wam  za liczną pomoc finansową , za prężną działalność i za utrzymywanie łączności z rodzinnym Rogoźnikiem. Panowie prezesi – Bóg zapłoć.  Przenieście to podziękowanie wszystkim naszym Rodakom w Ameryce. ! Przyklaśnijmy Im mocno , bo jest za co ! .”

 Następnie głos zabrał wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół „ NIE MA MOCNYCH „ z Bukowiny Tatrzańskiej , zespół  kabaretowo – biesiadny „ WESOŁY MASORZ ” ze Śląska , zespół „ EFFEKT „ z Tymbarku.

O  godz.19.30 odbyło się losowanie główne  loterii „ Wspieraj Rogoźnik „. Główne nagrody : koza pojechała do Starego Bystrego a Świnia do Nowego Targu.

 O godz.20.00 – odbył się występ gwiazdy wieczoru – kabaretu „ ŚLEBODA „ z Gliczarowa który do łez rozbawił liczną publiczność.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna.

W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem strażackim, wsiąść do samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci choć na chwilę mogli się poczuć się strażakami. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zwieńczeniem imprezy był imponujący pokaz fajerwerków oraz potańcówka. Tym razem bawiliśmy się z zespołem GIGANCI oraz DJ STACHU.

Organizatorami VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni “Dworna”.

 

Patronat honorowy imprezy objęli :

Pan Edward Siarka –  sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;

Pan Andrzej Gut – Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki;

Pan Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego;

Pan Jan Smarduch – wójt Gminy Nowy Targ.

 

Partnerami VIII  Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki są :

Gmina Nowy Targ.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Województwo Małopolskie.

 

Partnerami medialnymi są :

Radio Plus Podhale

PODHALE24

MAŁOPOLSKA  ONLINE

TV Podhale

Góral Info

Tygodnik Podhalański

Nowytarg24.TV

Nowotarska Telewizja Kablowa

Podhale Region

 

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Danuta Hajnos – Vice prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni „Dworna „ składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom , a byli to w tym roku :

 

Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik.

Gmina Nowy Targ.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik.

Stadnina Koni „DWORNA „ Rogoźnik.

Firma “BIELA” Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre.

Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy –Rogoźnik

Stacja Paliw Płynnych Katarzyna i Piotr Tylka Rogoźnik

Balance Przystań Jeździecka – Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre.

Ks. Andrzej Kwak – Proboszcz Parafii Nowy Targ Niwa.

Firma Instalacyjna „ KNAP ”- Rogoźnik.

Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik.

Dworek „Za Gościńcem „ Stare Bystre.

Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz..

Usługi Ogólnobudowlane „KIETA” – Stare Bystre.

Kamila i Wojciech Bobek – Rogoźnik.

Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” – Nowy TARG.

FHU „ ZARYCKI „  – Stare Bystre.

Branding i Reklama  „ Cobance Studio „ Mateusz Zubek – Rogoźnik.

Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia Stare Bystre.

Sklep Techniczno – Przemysłowy Maria Bobek Rogoźnik.

„POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka.

Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik.

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie.

Klub Parafii Św. Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago.

Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka – Koniówka.

Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona.

Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane.

Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz.

Ewelina i Marek Sproch – Rogoźnik.

Państwo Bułowie Stadnina Koni Łopuszna.

Małgorzata i Maciej Nenko Technika Estradowa – Nowy Targ.

Magdalena Wesołowska.

Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre.

GROOMING Salon i Hotel dla psów – Jabłonka

Klub Sportowy KONSUL Kościelisko.

„ Daj się ująć „ Tomasz Sproch – Rogoźnik.

Związek Podhalań oddział Stare Bystre.

Beata i Jan Jachymiak – Ludźmierz

Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie

Usługi Remontowo – Budowlane Wiesław Guńka Stare Bystre.

Zakład Pogrzebowy „ Jabłoński „ – Ratułów.

Rodak Katarzyna z mężem – Wypożyczalnia Zjeżdzalni Rogoźnik.

Maria i Józef Tylka „Zubecki „ ze Starego Bystrego.

Nadleśnictwo Nowy Targ.

Pan Zygmunt Krzysztof.

Pan Marian Tischner z rodziną.

Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik.

OSP Rogoźnik.

Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik.

ZHP Rogoźnik.

Partnerzy VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

LASY PAŃSTWOWE

GMINA NOWY TARG

VII Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki - 2021 r.

VI Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki 2020 r.

V Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki - 2019 r.

11 sierpnia w Stadninie Koni *DWORNA* w Rogoźniku odbyły się XIII Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. profesora Józefa Tischnera. Zawody te odbyły się w ramach „ V ROGOŹNICKICH DNI SPORTU I ROZRYWKI „.
W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem w skokach przez przeszkody – wysokość 50 cm. o puchar Stadniny Koni „Dworna”.
Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ.

Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary , nagrody oraz pamiątkowe flots-y. 
Tradycyjnie odbyła się także loteria fantowa. Główna nagroda w postaci konia powędrowała do Pani z Sułkowic.
O Godz. 18.00 wystąpił zespół góralski „ ŚLEBODNI ” z Gronia – Leśnicy który zaprezentował komedię pt. ” Jędrzej Wierch i paragrafy „ .

WYNIKI GMINNYCH ZAWODÓW JEŹDZIECKICH IM.KS.PROF.J.TISCHNERA

KONKURS nr 1 – wys.50 cm z trafieniem w normę czasu o Puchar Prezesa SK “Dworna” Rogoźnik.

I miejsce Oliwia Dobrosielska na koniu Hrobry ze SK *DWORNA* w Rogoźniku 
II miejsce Nina Gulasiova na koniu ARAMIS ze Stajni JO MSK KEZMAROK RANC CAJKA
III miejsce Weronika Jagoda na koniu WHAT A CASH K Z z KJ Mszana Dolna

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 2 – wys.70 cm – z trafieniem w normę czasu o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik

I miejsce Kamila Stopka na koniu ETER z JK Makowska Góra
II miejsce na koniu STRZELEC z KS *KONSUL* – KOŚCIELISKO 
III miejsce Izabela KAŁAFUT na koniu PARYŻANKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 3 – wys.70 cm – z trafieniem w normę czasu o Puchar Rodziny Tischnerów.

I miejsce Katarzyna KWAK na koniu LANGUSTA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
II miejsce Idalia KULIGA na koniu EXPERTUS z KS *KONSUL* – KOŚCIELISKO 
III miejsce Idalia KULIGA na koniu FOR EVER YOUNG z KS *KONSUL* – KOŚCIELISKO 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 4 – wys. 95 cm o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ

I miejsce Weronika BUŁA na koniu HAPERNA z SK Łopuszna
II miejsce Idalia KULIGA na koniu EXPERTUS z KS *KONSUL* – KOŚCIELISKO 
III miejsce Paulina ŚLIWA na koniu LOLEK z KS *KONSUL* – KOŚCIELISKO

Do udziału w zawodach zgłosili się zawodnicy z 11 klubów jeździeckich tj.: KS Bór Toporzysko, KS *DWORNA* Rogoźnik, Stajnia KONSUL Kościelisko, SK Łopuszna, Końskie Uroczysko , Stajnia Neptuno , KJ Mszana Dolna , BPK , Jazda Konna Makowska Góra , Stajnia *Pod Topolą * , JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka .

Niedziela 18 sierpnia przywitała wszystkich przepiękną pogodą i słońcem.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski. 
Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika , Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów : miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. 
W tym roku starostami dożynek byli Bożena Kieta oraz Andrzej Ligas z Rogoźnika oraz Iwona Skupień i Marek Biela ze Starego Bystrego. 
Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przewiezione dorożkami na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym. 
Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek. 
W swoim przemówieniu sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej mszy. Podziękował Kapeli góralskiej „Jawor „ oraz Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre za uroczystą oprawę mszy św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym , fiakrom , harcerzom , zuchom podziękował za obecność. 
W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział : 

…”Dziękuje za te dwa piękne , misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce. 
Jak Państwo widzicie tegoroczny rogoźnicki wieniec nawiązuje do 40 rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Przy tym wspaniałym góralskim ołtarzu na nowotarskim lotnisku 8 czerwca 1979 roku zgromadziło się blisko milion osób – górali z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, pielgrzymów z innych zakątków Małopolski. 
Tym symbolicznym dożynkowym wieńcem dziękujemy również i my dzisiaj Bogu za to wielkie wydarzenie.!
Bardzo serdecznie dziękuję również Sołtysowi Starego Bystrego Sławkowi Czerwińskiemu oraz mieszkańcom Starego Bystrego za wykonanie wieńca dożynkowego i za to żeście tu z nami dzisiaj razem som !
Patrząc z radością na dzisiejszy dożynkowy korowód, dziękuję też wszystkim za kultywowanie tej pięknej góralskiej tradycji. Co roku powtarzam , że jestem dumny , że w naszej miejscowości , że w naszej parafii ta piękna dożynkowa tradycja trwa i jest cały czas tak pięknie pielęgnowana . Niech ta tradycja dożynkowa trwa jak najdłużej !. “

W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości a mianowicie : wójta gminy Nowy Targ Pana Jana Smarducha , przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Pana Tadeusza Czepiela , Ks. Andrzeja Bukalskiego – proboszcza Parafii Rogoźnik , Sołtysa Starego Bystrego Pana Sławomira Czerwińskiego , Panią Monike Pacyge – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Panią Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem , Pana Adama Kustwana – kierownika biura Lokalnej Grupy Działania Spisz – Podhale oraz mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.
Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego wieńca dożynkowego. 
Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 121 – 143 oraz mieszkańcy Osiedla Za Torem. Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.
Podziękował wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i V Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki. 
Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie , życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika. W tym roku takie podziękowanie otrzymała Pani Danuta HAJNOS i Pan Stanisław STASZEL.
Dziękując Pani Danucie Hajnos sołtys Zubek powiedział :

…” To Dzięki Danusi od kilku dobrych już lat powstają rogoźnickie wieńce dożynkowe. To Ona jest pomysłodawcą kształtu i symboliki wieńca. Powstałe wieńce dożynkowe są zawsze przepiękne, pełne symboliki i nawiązują do bieżących wydarzeń religijnych. 
Danusiu dziękuję Ci za to wszystko co do tej pory dobrego zrobiłaś dla społeczności Rogoźnika.”

Dziękując Panu Stanisławowi Staszlowi sołtys powiedział :

” Pomimo , że jesteś mieszkańcem Starego Bystrego dziękuję Ci za wielkie zaangażowanie , życzliwość i prace na rzecz społeczności Rogoźnika.
Staszek od kilku dobrych lat współprowadzi naszą rogoźnicką imprezę , użycza swojego sprzętu nagłaśniającego a wieczorem jako profesjonalny DJ bawi wszystkich do późnych godzin nocnych.
Nigdy jeszcze nie odmówił mi pomocy przy organizacji jakichkolwiek uroczystości. W ostatnim okresie była to uroczystość Bożego Ciała , Gminne Zawody OSP oraz XIII Gminne Zawody Jeździeckie które odbyły się w zeszłą niedzielę. 
Najważniejsze.! Staszek zawsze robi to zawsze nieodpłatnie , poświęcając swój sprzęt i cenny czas. 
Dzisiaj Staszku chciałem Ci za to publicznie podziękować i przekazać Ci tą symboliczną statuetkę z podziękowaniami, “


Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się na poczęstunek.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół „ AHAJU FUSION BOLIWIA „ z Boliwi , zespoły regionalne „GÓRALSKA BRAĆ „ z Łopusznej oraz „ TURNIE ” ze Starego Bystrego.
O godz.18.00 – odbył się występ gwiazdy wieczoru – zespół „MILANO”, który bez problemu rozruszał w rytmie disco polo dożynkowych gości. 
Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. 
Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.
Na zakończenie była zabawa z udziałem zespołu „Góral Power” i „DJ Stachu”.

Przygotowano również wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodami głównymi była koza oraz tucznik ( czyli świnia) . Tego roku koza powędrowała do mieszkańca Rogoźnika a świnia do mieszkanki Ludźmierza.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również nowotarska Policja oraz Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna. W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem policyjnym czy strażackim, wsiąść do radiowozu czy samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci choć na chwilę mogli się poczuć policjantami czy strażakami. 
Policjanci i strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Zwieńczeniem imprezy był imponujący pokaz fajerwerków oraz kilkugodzinna potańcówka. Tym razem bawiliśmy się z zespołem GÓRAL POVER oraz DJ STACHU , którzy zachwycili pląsających na parkiecie ludzi.

Organizatorami V Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni “Dworna”.

Patronat honorowy:

Witold KOZŁOWSKI – Marszałek Województwa Małopolskiego, 
Krzysztof FABER – Starosta nowotarski, 
Jan SMARDUCH – Wójt Gminy Nowy Targ 

Patronat medialny: 

Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24, Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE, TV Podhale, Góral Info, Radio ALEX, sportowepodhale.pl oraz Marzena Worwa – Photografy. 

Sponsorzy :

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Gmina Nowy Targ
Powiat nowotarski
Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik
Stadnina Koni „Dworna „ Rogoźnik
Sołtys i Rada Sołecka Wsi Stare Bystre
Ks. Andrzej Kwak – Proboszcz Parafii Maruszyna
Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy –Rogoźnik
Firma Produkcyjno-Handlowa “ANTARES” – Rogoźnik
Firma BMD TRANS Dominik Barnaś
Firma “BIELA” Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre
Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT ” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik
Firma Instalacyjna „ KNAP ”-Rogoźnik
Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik
Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz
Zofia i Władysław Słodyczka – Restauracja – Pizzeria “KŁABUK ” – Rogoźnik
Usługi Ogólnobudowlane „KIETA” – Stare Bystre
Stacja Paliw Płynnych Piotr Tylka – Rogoźnik
Zakład Garbarsko – Kuśnierski Teresa i Tadeusz ZARYCKI – Stare Bystre
Pan Marian Tischner z rodziną
Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik
OSP Rogoźnik
Szkoła Podstawowa w Rogoźniku
Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik
ZHP Rogoźnik
Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia Stare Bystre
„POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka
Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik
Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie
Ilona Majewska – Nowy Targ
Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka – Koniówka
Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona.
Barbara i Grzegorz Pierwoła N. Targ
Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane
Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz
„MAKARON BUKOWIAŃSKI ” Marek Sproch – Rogoźnik
Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” – Nowy TARG
SKLEP GALOP Ustrzyki Dolne
Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre
Firma Remontowo – Budowlana . Transport , Roboty Ziemne Stanisław Halcarz – Rogoźnik.
Magdalena Wesołowska
Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre.
Maria Tylka „Zubeckowa” ze Starego Bystrego .
Auto Centrum FUDALA Czarny Dunajec
Klub Sportowy KONSUL Kościelisko.
Związek Podhalań oddział Stare Bystre
Tatrzański Ogród – Zakopane
Baraniak , Broźny – Pasze i suplementy dla koni
Beata i Jan Jachymiak – Ludźmierz

Impreza współfinansowana ze środków otrzymanych z Powiatu Nowotarskiego i Urzędu Gminy Nowy Targ.

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni “Dworna” bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

 

IV Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki - 2018 r.

12 sierpnia w  Stadninie Koni *DWORNA* w Rogoźniku odbyły się XII Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. profesora Józefa Tischnera. Zawody te odbyły się w ramach „ IV ROGOŹNICKICH DNI SPORTU I ROZRYWKI „.

W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem ujeżdżenia KL.L1 o puchar Stadniny Koni *DWORNA*.  Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ. Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary , nagrody oraz pamiątkowe flots-y.

W tym roku puchar od słowackich przyjaciół otrzymał również właściciel koni DWORNA.

Tradycyjnie odbyła się także loteria fantowa. Główna nagroda w postaci konia powędrowała do Pani Anety Baraniak z Szaflar. 

 

Podczas zawodów można było podziwiać wystawę malarstwa Pani Marii Dudek z Gronia i Pana Stanisława Bąka z Hałuszowej,

W trakcie trwania imprezy można było posłuchać rodzinnej muzyki  Gąsieniców –Giewont z Kościeliska.        

 

WYNIKI

Konkurs ujeżdżenia kl. L2 nr 1  o Puchar Stadniny Koni *DWORNA*

I miejsce    Julia PIERWOŁA na koniu JAMAJKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
II miejsce    Julia ROMANIAK na koniu ANABEL ze Stajni “LIDER” Wróblówka 
III miejsce    Justyna KRUPA na koniu WILLIE BOY z KJ Czarny Dunajec 

 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 2 – 50 cm – z trafieniem w normę czasu o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik

I miejsce    Martyna DUBNICKA na koniu CHOCOLATE DREAM z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
II miejsce    Natalia PITOŃ na koniu STRZELEC z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
III miejsce    Izabela KAŁAFUT na koniu PARYŻANKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 3 – 70 cm – z trafieniem w normę czasu  o Puchar Rodziny Tischnerów

I miejsce    Alina KRAVCHENKO na koniu REMINGTON z KS BÓR Toporzysko 
II miejsce    Natalia SOWIŃSKA na koniu SHIRA z SK Łopuszna 
III miejsce    Anna KOZAK na koniu JAMAJKA z KJ Czarny Dunajec

 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 4 – 90 cm – zwykły  o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ

I miejsce    Anna BIERNACKA na koniu JAGIELONKA z KJ Facimiech 
II miejsce    Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
III miejsce    Paulina ŚLIWA na koniu LOLEK z KS KONSUL – KOŚCIELISKO

 

       Przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zostały ufundowane nagrody w postaci bonów pieniężnych na zakup sprzętu jeździeckiego. Sponsor narody te wręczył najlepszym zawodnikom, którzy startowali na koniu rasy małopolskiej, a byli to: 

w konkursie 50 cm: 
– Katarzyna KWAK na koniu BLASK z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
– Martyna FUDALA na koniu JAWORINA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

w konkursie 70 cm: 
– Anna KOZAK na koniu JAMAJKA z KJ Czarny Dunajec 
– Julia ROMANIAK na koniu ANABEL ze Stajni “LIDER” Wróblówka 

w konkursie 90 cm: 
– Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
– Zuzanna DAROWSKA na koniu BAJKA ze Stajni BASKIL – Nowy Targ

Dodatkowo przez Stadninę Koni NEPTUNO zostały wręczone nagrody w postaci stanówki dla najlepszych klaczy. Nagrody te otrzymały:
– ANABEL 
– JAGIELONKA 
– JAWORINA

Podsumowanie: 
Do udziału w zawodach zgłosiło się 33 zawodników z 11 klubów jeździeckich tj.: KS Bór Toporzysko, KS *DWORNA* Rogoźnik, Stajnia “LIDER” Wróblówka, Stajnia KONSUL Kościelisko, SK Łopuszna, KJ Facimiech, KJ Czarny Dunajec, Stajnia Baskil – Nowy Targ, JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka, Konie w Tatrach. 

   

Niedziela  19 sierpnia  przywitała wszystkich przepiękną pogodą i słońcem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.

Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika  , Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów : miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

W tym roku starostami dożynek byli Małgorzata Panek oraz Piotr Kwak z Rogoźnika oraz Barbara Chlebek i Stanisław Staszel  ze Starego Bystrego.

Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe  zostały  uroczyście przewiezione dorożkami na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się  dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.

Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.

W swoim przemówieniu  sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu  za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej  , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej  mszy.  Podziękował  Kapeli góralskiej „Jawor „ za uroczystą oprawę mszy św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym , fiakrom , harcerzom , zuchom podziękował  za obecność.

W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział :

 „ …. Dziękuje za te dwa piękne , misternie wykonane, okazałe dożynkowe  wieńce. Podziękowanie to kieruję do mieszkańców Rogoźnika od nr. 61 do nr.120 którzy ten wieniec w tym roku wykonali . W tym miejscu pragnę  bardzo serdecznie podziękować  nieobecnej tu Danusi Hajnos która była pomysłodawcą i osobom koordynującą wykonanie tego wieńca dożynkowego i niemało swojego wolnego czasu poświęciła , aby wyglądał on tak pięknie.

Serdecznie dziękuję  również mieszkańcom Starego Bystrego  za wykonanie wieńca dożynkowego i za  to żeście tu z nami dzisiaj som !

Jak Państwo widzicie tegoroczne wieńce nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 100 lat temu po 123  latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dziękujmy  dzisiaj Bogu za to i radujmy się  tym wydarzeniem .!

Patrząc z radością na dzisiejszy dożynkowy korowód, dziękuję też za kultywowanie tej góralskiej tradycji. Co roku powtarzam , że  jestem dumny , że w naszej miejscowości , że w naszej parafii ta piękna dożynkowa  tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana . Niech ta tradycja trwa jak najdłużej !!

Podziękujmy również dzisiaj za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność.„

W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości a mianowicie : wójta gminy Nowy Targ Pana Jana Smarducha , vicestaroste nowotarskiego Pana Władysława Tylkę , Ks. Andrzeja  Bukalskiego – proboszcza  Parafii Rogoźnik , Pana Stanisława Barnasia Radnego  Sejmiku Województwa Małopolskiego , Sołtysa Rogoźnika  / gmina Bobrowniki / Pana Andrzeja Szymanka  wraz z Radą Sołecką i osobami towarzyszącymi , sołtysa Ludźmierz Pana Jacka Panka , sołtysa Krauszowa Pana Stanisława Kalate , sołtysa Starego Bystrego Pana Andrzeja Ligasa , Panią Monike Pacyge  – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Panią Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół  Szkół Katolickich w Starem Bystrem ,  mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał  wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego  wieńca  dożynkowego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 61 do 120.

Pomysłodawczynią  rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.

Podziękował  wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje  statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie , życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika. W tym roku takie podziękowanie otrzymał Klub Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago. Podziękowanie odebrała w imieniu Klubu  Sylwia Kozielec ubiegłoroczna królowa Związku Podhalan Ameryki Północnej.

Dziękując Klubowi Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago sołtys Zubek powiedział :

„….W dniu dzisiejszym chciałem publicznie podziękować Klubowi Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre za to wszystko co robią dla nas , dla społeczności Rogoźnika , dla naszej Szkoły Podstawowej  im. ks. prof. Józefa Tischnera , dla naszych strażaków i na koniec dla całej naszej Parafii Rogoźnik.

Dziękuję Im  za liczną pomoc finansową , za prężną działalność i za utrzymywanie łączności z rodzinnym Rogoźnikiem. „.

Na scenę został następnie poproszony sołtys Rogoźnika w gminie Bobrowniki Pan Andrzej Szymanek do którego to sołtys Zubek powiedział :

„Moi kochani bardzo się cieszę , że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem.

Dziękuję , że ta nasza współpraca tak pięknie się rozwija. 9 czerwca  mieliśmy zaszczyt gościć u Was w Zagłębiu Dąbrowskim na otwarciu przepięknego amfiteatru. Dziękuję Wam jeszcze raz za gorące przyjęcie i serdeczną gościnę.

Dzisiaj to wy przyjechaliście do nas . Życzę wam miłego i radosnego pobytu u nas , w naszym Rogoźniku.!

 Następnie obydwaj sołtysi wymienili się ze sobą drobnymi upominkami a Koło Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku zostało dodatkowo obdarowane pięknym drzewem akacją.

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się na obiad  oraz poczęstunek.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: kapela góralska „ HAJDUK” ze Szczyrku , zespół „GIGANCI „ z Zakopanego , zespół „ AHAJU FUSION BOLIWIA „ z Boliwi , oraz zespół „FIŚ BAND”.

Punktualnie o godz.12.45 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik / Stare Bystre i „Podgórki” Krauszów . Zwyciężył zespól z Krauszowa 1-0.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill  , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.

Na zakończenie była zabawa z udziałem zespołu „FIŚ BAND”oraz DJ Stacha.

Przygotowano również  wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodami głównymi była koza oraz tucznik ( czyli świnia) . Tego roku główna koza  powędrowała do Pawła Kwaka z Rogoźnika a świnia do Zbigniewa Łapki ze Starego Bystrego.

Podczas uroczystości IV Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki Pan Stanisław Barnaś radny Sejmiku Województwa Małopolskiego w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Jacka Krupy wręczył sołtysowi Rogoźnika Kazimierzowi Zubek srebrną odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

W uzasadnieniu odznaczenia czytamy:

 

Kazimierz Zubek w swojej karierze samorządowca , społecznika pełni funkcje mające bezpośrednie przełożenie na obywatela. W tym czasie udało mu się doprowadzić między innymi do powstania bardzo ważnych inwestycji dla swojej miejscowości i regionu , oto ważniejsze z nich : wybudowanie chodnika przy drodze wojewódzkiej nr. 957 , stadion sportowy , most na rzece Rogoźnik , sala gimnastyczna przy szkole podstawowej , zmodernizowanie drogi  gminnej przez całą wieś Rogoźnik. Mocno wspiera działania Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Chatka „. Jest organizatorem imprez sportowo – widowiskowych na terenie gminy , Dożynek Gminnych i innych imprez kulturalnych. Działa aktywnie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku . Jego wielkie zaangażowanie się na rzecz sportu , kultury , tradycji i otwarcie na potrzeby innych dały się poznać w trakcie kontaktów ze społeczeństwem. Zaangażowanie Pana Kazimierza Zubek w działalność społeczno – kulturalno – sportową , zasługuje na wielkie słowa uznania. Jego postawa jest godna naśladowania przez innych.

Pan Kazimierz Zubek jest osobą skromną i uczciwą , w społeczeństwie cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem. W swojej działalności zawodowej i społecznej nie zapomniał o najważniejszym tzn. bycia człowiekiem dla innych. Jest autorytetem godnym naśladowania „.

Przypomnijmy, Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski to wyróżnienie, które przyznawane jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu. Symbolika odznaki jest ściśle związana z regionem, a inspirację dla niej stanowi krzyż na Wielkim Giewoncie, który jest najbardziej rozpoznawalną górą regionu i kraju.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również nowotarska Policja oraz Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna. W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem policyjnym czy strażackim, wsiąść do radiowozu czy samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci choć na chwilę mogli się poczuć policjantami czy strażakami. 

Policjanci i strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Organizatorami  byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek  , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni  “Dworna”.

 Patronat honorowy: 

Wojciech KOZAK – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, 
Krzysztof FABER – Starosta nowotarski, 
Jan SMARDUCH – Wójt Gminy Nowy Targ 

 

Patronat medialny: 
Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24, Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE REGION, TV Podhale, Góral Info, Radio ALEX, sportowepodhale.pl oraz Marzena Worwa – Photografy. 

 

Sponsorzy : Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Gmina Nowy Targ, Powiat nowotarski, Sołtys i Rada Sołecka Wsi Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik, Stadnina Koni *Dworna* Rogoźnik, Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy  Rogoźnik, Firma Produkcyjno-Handlowa  ANTARES – Rogoźnik, Firma BIELA – Anna i Stanisław Biela , Stare Bystre, Nowoczesne systemy grzewcze SPLIT Halina i Adam Kwak  Rogoźnik, Firma Instalacyjna KNAP – Rogoźnik, Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia BRYJAX Rogoźnik, Andrzej Kiernia – Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi KIERNIA – Ratułów, Jan Ścisłowicz – Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy  Ludźmierz, Zofia i Władysław Słodyczka – Restauracja – Pizzeria KŁABUK – Rogoźnik, Pan Marian Tischner z rodziną, Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik, OSP Rogoźnik, Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik, ZHP Rogoźnik, Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krystyna i Jan Ciągwa Piekarnia Stare Bystre, Firma “BORO” grawerowane laserowo upominki – Nowy Targ, Zakład Fotograficzny DRI Foto – Piotr Duraj – Czarny Dunajec, POSTECH – Aneta i Andrzej Poseł  Michałówka, Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek  Rogoźnik, Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie, Ilona Majewska – Nowy Targ Firma Remontowo  Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka  Koniówka, Klaudia i Jan Plichta z Lanckorony, KRAFIT Drukarnia Wielkoformatowa – Stare Bystre, Barbara i Grzegorz Pierwoła N. Targ, Stanisław Buła Gospodarstwo Jeździeckie – Łopuszna, Aleksandra i Janusz Dudek Zakopane, Renata i Stanisław Łaś  Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz, ATK INVEST Sp. Zoo Nowy Targ, F.P.U MARCO Marek Sproch Rogoźnik, Sklep Jeździecki “WHITE HORSE” – Nowy Targ, Sklep “GALOP” Ustrzyki Dolne, Krystyna i Stanisław Staszel, Firma Remontowo – Budowlana, Transport, Roboty Ziemne Stanisław Halcarz – Rogoźnik, Transport, roboty ziemne Stanisław Halcarz – Rogoźnik Prace ziemne, transport, wywóz ścieków Bogusław Kwak – Rogoźnik Państwo Gąsieniców – Giewont z Kościeliska ,Firma Handlowo – Usługowa „Zarycki „ Stare Bystre, Magdalena Wesołowska, Auto Centrum FUDALA Czarny Dunajec , Klub Sportowy KONSUL Kościelisko , Związek Podhalan oddział Stare Bystre.

Impreza współfinansowana ze środków otrzymanych z Powiatu Nowotarskiego i Urzędu Gminy Nowy Targ.

 

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni “Dworna”  bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

 

III Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki - 2017 r.

Po raz trzeci „Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki” zorganizowano w dwa kolejne weekendy sierpnia.

13 sierpnia w Stadninie Koni *DWORNA* w Rogoźniku odbyły się XI Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks profesora Józefa Tischnera.
Zawody te odbyły się w ramach „ III ROGOŹNICKICH DNI SPORTU I ROZTYWKI „.

W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem ujeżdżenia KL.L1 o puchar Stadniny Koni *DWORNA*. Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ. Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary oraz pamiątkowe flots. W trakcie trwania imprezy można było oglądać występ zespołu “MALI GRONKOWIANIE” oraz pokaz strzelania z łuku w wykonaniu Wojciecha Mazurka.

Nie brakowało także tradycyjnego góralskiego jedznia przygotowanego przez Koło Gospodyń z Rogoźnika oraz kiełbasek z grila serwowanych przez strażaków. Jak co roku tradycyjnie odbyła się loteria fantowa w której do wygrania był KOŃ ufundowany przez Stadninę DWORNA. Szczęśliwym posiadaczem konia została Marzena Krupa z Odrowąża. 

Gościami zawodów jeździeckich byli m. in.wicestarosta nowotarski Władysław Tylka , wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch , proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski , prof. Marian Tischner z małżonką , sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , sołtys Ludźmierza Jacek Panek i sołtys Długopola Andrzej Bobek.

WYNIKI

Konkurs ujeżdżenia kl. L1 nr 1  o Puchar Stadniny Koni *DWORNA*

I miejsce Julia PIERWOŁA na koniu JAMAJKA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
II miejsce Katarzyna KWAK na koniu PIALOTTA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
III miejsce Martyna FUDALA na koniu HROBY XII-1 z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 2 – 50 cm – zwykły o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik

I miejsce Daria ŁOJAS na koniu STRZELEC z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
II miejsce Martyna FUDALA na koniu HROBY XII-1 z SK *DWORNA* w Rogoźniku 
III miejsce Milena JARZĄBEK na koniu JAWORINA z SK *DWORNA* w Rogoźniku

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 3 – 80 cm – zwykły  o Puchar Rodziny Tischnerów

I miejsce Aleksandra BACHLEDA-SZELIGA na koniu LOLEK z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
II miejsce Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
III miejsce Paulina ŚLIWA na koniu STRZELEC z KS KONSUL – KOŚCIELISKO

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 4 – 100 cm – dokładności z rozgrywką  o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ

I miejsce Justyna DOMAGAŁA na koniu PYŁ z Rancza ZWIERZYNIEC 
II miejsce Aleksandra BACHLEDA-SZELIGA na koniu LOLEK z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
III miejsce Renata KOMPERDA na koniu FRAKTAL z SJ PRO-NATI LUDŹMIERZ

Dodatkowo przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zostały ufundowane nagrody w postaci bonów pieniężnych. Sponsor narody te wręczył najlepszym zawodnikom, którzy startowali na koniu rasy małopolskiej, a byli to: 

w konkursie 50 cm: 
– Milena JARZĄBEK na koniu JAWORINA z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

w konkursie 80 cm: 
– Idalia KULIGA na koniu FIGO z KS KONSUL – KOŚCIELISKO 
– Zuzanna Darowska na koniu BAJKA z SK Łopuszna 
– Mariya Kazachenko na koniu DWORNA PANI z SK *DWORNA* w Rogoźniku 

w konkursie 100 cm: 
– Justyna DOMAGAŁA na koniu PYŁ z Ranczo ZWIERZYNIEC

Podsumowanie: 
      Do udziału w zawodach zgłosiło się 27 zawodników z 7 klubów jeździeckich tj.: SJ Pro Nati Ludźmierz, KS *DWORNA* Rogoźnik, Stajnia Neptuno, Stajnia KONSUL Kościelisko, SK Łopuszna, RANCHO ZWIERZYNIEC, JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka, 
Głównym zwycięzcą loterii została Marzena KRUPA z Odrowąża, która wygrała konia o imieniu CZIPSI. 

Niedziela  20 sierpnia  przywitała nas wszystkich fatalna pogodą i rzęsistym deszczem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.

Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika  , Starego Bystrego oraz zaprzyjaźnionego śląskiego Rogoźnika z Gminy Bobrowniki złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów , miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Starości wręczają wójtowi gminy Nowy Targ bochen chleba. W tym roku starostami dożynek byli Maria Fudala i Paweł Łaba z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Andrzej Ligas ze Starego Bystrego.

Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe  zostały  uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego , gdzie odbył się  dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.

Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.

W swoim przemówieniu  sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu  za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej  , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej  mszy. Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre podziękował za oprawę Mszy Św. , za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym ,harcerzom  i zuchom  podziękował  za swoją obecność.

W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział :

…. Szczególne podziękowania należą się naszym przyjaciołom ze śląskiego Rogoźnika. Dziękuję Wam , że tu dzisiaj jesteście. Serce się raduje , że przyjechaliście do nas tak licznie i tak pięknie ubrani w swoje regionalne stroje. Dziękuje Wam , że wspólnie razem mogliśmy złożyć na ołtarzu dary z tegorocznych zbiorów.

Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest to dzisiejsze święto .

Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które  są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Jestem dumny , że w naszej miejscowości i w naszej parafii ta piękna dożynkowa  tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana i kontynuowana . Podziękujmy również za okazałe bochenki chleba upieczone  z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność . Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu. „

 W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości : wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha , zastępcę wójta gminy Bobrowniki  Małgorzatę Bednarek , Ks. Andrzeja  Bukalskiego – proboszcza  Parafii Rogoźnik , Stanisława Barnasia – Prezesa Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa  Ludowego  a zarazem Radnego  Sejmiku Województwa Małopolskiego , Tomasza Bednarka – radnego sejmiku śląskiego , Sołtysa Rogoźnika  / gmina Bobrowniki / Andrzeja Szymanka  wraz z Radą Sołecką i osobami towarzyszącymi  , pięknie ubranych w regionalne stroje zespól regionalny „Rogożanki” z szefem artystycznym Panem  Stanisławem Wodnickim  na czele, sołtysa Starego Bystrego Andrzeja Ligasa , Monike Pacyge  – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół  Szkół Katolickich w Starem Bystrem , Teresę Zarycką – prezeskę Związku Podhalan  oddział Stare Bystre ,  mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał  wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego  wieńca  dożynkowego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 1 do 60.

Pomysłodawczynią  rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.

Podziękował  wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

W dalszej części programu starości dożynek : Maria Fudala i Paweł Łaba przekazali  włodarzowi Gminy Nowy Targ wójtowi Janowi Smarduchowi  pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna . Zgodnie ze staropolską piękną tradycją wójt podzielił  się  tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami Rogoźnika , Starego Bystrego oraz z wszystkimi przybyłymi  na tą uroczystość gośćmi.

„Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszych domach  chleba…” powiedział na zakończenie swojego przemówienia  wójt Smarduch.

Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje  statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie , życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika.

W tym roku takie statuetki z podziękowaniami  otrzymali  :

 1. Wójt Gminy Nowy Targ Pan Jan Smarduch.
 2. Proboszcz Parafii Rogoźnik Ks. Andrzej Bukalski.
 3. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
 4. Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnik.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Przekazując  wójtowi Gminy Nowy Targ statuetkę z podziękowaniem sołtys powiedział :

„ Panie wójcie. Dziękuję za coroczną pomoc finansową w zorganizowaniu Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

Dziękuję za wielkie zaangażowanie , życzliwość i prace na rzecz społeczności Rogoźnika.

Dziękuję za wielomilionowe  inwestycje wykonane w ostatnich latach w naszej wsi.

To między innymi dzięki Pana inicjatywie w ostatnich latach powstał długo oczekiwany przez mieszkańców chodnik przy drodze wojewódzkiej , wspaniały obiekt sportowo – rekreacyjny na którym tu dzisiaj wszyscy jesteśmy , piękny most na rzece Wielki Rogoźnik , ścieżka rowerowa i wiele innych drobniejszych inwestycji.

Jak wszyscy widzicie , obecnie realizowana jest wielka inwestycja drogowa w naszej wsi. Droga główna przez naszą miejscowość jest kompleksowo modernizowana , powstają nowe chodniki.!

Już niedługo nasza miejscowość będzie bezpieczniejsza i jeszcze bardziej ładniejsza. !

Na ukończeniu jest budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej z której już niedługo będą korzystać nasze dzieci , wnuki jak również cała społeczność naszej miejscowości.

Za to wszystko w imieniu wszystkich mieszkańców Rogoźnika bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję.”

Wręczając drugą  statuetkę proboszczowi Parafii Rogoźnik ks. Andrzejowi  Bukalskiemu sołtys powiedział :

„ Księże Andrzeju dziękuję za te 12 lat posługi duszpasterskiej w naszej parafii , za wielkie zaangażowanie i prace na rzecz naszej miejscowości i całej parafii.

Przez te wszystkie lata tworzyliśmy razem jedność,
Dziękuję za wiarę którą w nas budziłeś słowem i życzliwością.
Dziękuję za kapłańską miłość , którą nas codziennie wszystkich obdarzasz.

Dziękuję również za te setki sołeckich ogłoszeń które mieszkańcom przekazałeś.
Życzę  Bożego Błogosławieństwa i wielu Łask na dalszą posługę.”

Wręczając Trzecią statuetkę  Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku sołtys powiedział :

”Drogie Panie.

Dziękuję Wam za to wszystko co robicie na rzecz naszej społeczności. Za godne reprezentowanie naszej miejscowości na różnych imprezach kulturalnych i kulinarnych. Za przygotowanie przepysznych potraw regionalnych na corocznym konkursie Potraw Regionalnych w Łopusznej.

Dziękuję Wam za Wasze wielkie zaangażowanie i poświęcenie swojego cennego czasu pomagając w organizacji naszych rogoźnickich imprez , między innymi tej dzisiejszej.”

Wręczając ostatnią statuetkę druhnom i druhom z Ochotniczej Straży  Pożarnej w Rogoźniku sołtys powiedział :

„Drogie druhny i druhowie dziękuję Wam  za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. 
Serdeczne podziękowania i życzenia kieruję również do Waszych najbliższych, którzy przecież nie raz muszą martwić się o Wasz bezpieczny powrót do domu.
Życzę spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków służbowych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Niech Święty Florian ma Was zawsze w swojej opiece !.

Drogie druhny i druhowie dziękuję Wam za coroczną pomoc w zorganizowaniu Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki. Poświęcacie swój cenny czas , aby ta impreza miała tak uroczysty przebieg.”

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się do pobliskiej restauracji „Pod Skałką „ w Rogoźniku gdzie spożyli smaczny obiad.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół  regionalny „ROGOŻANKI „ z Rogoźnika ./ woj. śląskie /, zespół „ŚTUDERANCI „ , góralskie zespoły regionalne „Turnie„ ze Starego Bystrego , „ Zawaternik „ i „ Ślebodni „ z Gronia i  do łez śmieszył wszystkich kabaret „TRUTEŃ „.

Punktualnie o godz.13.00 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik / Stare Bystre i „Korony ” Piekielnik .  Mecz był bardzo zacięty , w bardzo trudnych deszczowych warunkach atmosferycznych. Wynik meczu : 1 –  1.

         Popołudniem odwiedziła uczestników III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki  Sylwia Kozielec – aktualna Królowa Związku Podhalan Północnej Ameryki która przebywała na wakacjach w Polsce.

 „ Jest to dla nas wielki zaszczyt gościć Sylwie wśród nas. Gratuluję wyboru i cieszę się bardzo , że Królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej pomimo , że urodziła się w USA to pochodzenie ma z naszej parafii.” – tymi słowami powitał królową sołtys Zubek .

Na pamiątkę tego spotkania sołtys Kazimierz Zubek przekazał  Sylwii Kozielec  obraz z widokiem  kościoła parafialnego w Rogoźniku.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill  , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. O wszystko zadbał lokalny samorząd i organizacje : Rada Sołecka Rogoźnik, OSP Rogoźnik , Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.

Na zakończenie była zabawa z udziałem DJ Stacha.

Przygotowano również  wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodą główną był tucznik ( czyli świnia) . Tego roku główna nagroda powędrowała do Jana Tylki z Rogoźnika.

Nad tegoroczną imprezą w Rogoźniku patronat medialny objęli: Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24 ,  TV Podhale ,  Radio ALEX , Internetowy Serwis informacyjny Góral Info , Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE oraz  Internetowy Serwis informacyjny PODHALE REGION.

Patronat honorowy  III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki objęli : Pan Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego  , Pan Krzysztof Faber – Starosta nowotarski oraz  Pan Jan Smarduch –Wójt Gminy Nowy Targ.

Organizatorami  byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek  , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni  “Dworna”.

PODZIĘKOWANIE SPONSOROM

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni „ Dworna „ składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom , a byli to w tym roku :

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Gmina Nowy Targ

Powiat nowotarski

Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik

Stadnina Koni „Dworna „ Rogoźnik

Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy –Rogoźnik

Firma Produkcyjno-Handlowa “ANTARES” –  Rogoźnik

Firma “BIELA” Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre

Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT ” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik

Firma Instalacyjna „ KNAP ”-Rogoźnik

Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik

Andrzej Kiernia – Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi „KIERNIA „-  Ratułów

Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz

Zofia i Władysław Słodyczka – Restauracja – Pizzeria “KŁABUK” –  Rogoźnik

Pan Marian Tischner z rodziną

Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik

OSP Rogoźnik

Koło Gospodyń Wiejskich  Rogoźnik

ZHP Rogoźnik

Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia  Stare Bystre

F.H.U Zarycki Stare Bystre

Firma „BORO ” grawerowane laserowo upominki –  Nowy Targ

Zakład Fotograficzny DRI Foto – Piotr Duraj – Czarny Dunajec

„POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka

Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik

Małopolski  Związek Hodowców Koni w Krakowie

Ilona Majewska – Nowy Targ

Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka –Koniówka

Związek Podhalan Oddział Stare Bystre

Halina i Piotr Gacek – Stare Bystre

Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona.

„KRAFIT” Drukarnia Wielkoformatowa – Stare Bystre

Barbara i Grzegorz  Pierwoła  N. Targ

Stanisław  Buła Gospodarstwo Jeździeckie – Łopuszna

Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane

Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz

ATK INVEST  Sp. Zoo Nowy Targ

F.P.U „MARCO” Marek Sproch  Rogoźnik

Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” –  Nowy  TARG

SKLEP GALOP Ustrzyki Dolne

Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre

Firma Remontowo – Budowlana . Transport , Roboty Ziemne Stanisław Halcarz – Rogoźnik.

„ SAN BUD „ Zakład Robót Sanitarnych  S.J Kaczor  & Wszołek  Nowy Targ

Materiały i Usługi Budowlane Krzysik Edward Maniowy

Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre

II Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki - 21 i 28 sierpień 2016 r.

Po raz drugi „ Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki ” zorganizowano w dwa kolejne weekendy. 

Dnia 21 sierpnia 2016 r. na terenie  Stadniny  Koni “Dworna ” odbyły się X już Gminne Zawody Jeździeckie im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Punktualnie o godz. 12 sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek powitał wszystkich zebranych a wicestarosta nowotarski Pan Władysław Tylka uroczyście otworzył zawody.

Publiczność miała również okazję obejrzeć występ zespołu regionalnego „Śpis „ z Nowej Białej.

Gościami  zawodów jeździeckich byli m. in. wicestarosta nowotarski Władysław Tylka , zastępca wójta Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa , Proboszcz parafii Rogoźnik Ks. Andrzej Bukalski , prof. Marian Tischner wraz z małżonką , Prezes Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego  i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś i sołtys Rogoźnika  Kazimierz Zubek.

 Jak co roku tradycyjnie odbyła się loteria fantowa w której do wygrania był KOŃ ufundowany w przez  Pana Jana Bobka właściciela Stadniny  „Dworna „.

28 sierpnia 2016 r. uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski. Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika  złożyli wieniec dożynkowy , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bochen chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów , miód , oscypek , owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. W tym roku starostami dożynek byli Małgorzata Ligas i Stanisław Bukowski.

Po Mszy Świętej wieniec dożynkowy  został dostarczony na teren stadionu sportowego gdzie odbył się  dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.  Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.

W dalszej części przemówienia sołtys powitał przybyłych gości : wójta Gminy Nowy Targ – Jana Smarducha , ks. Andrzeja Bukalskiego – proboszcza parafii Rogoźnik , – Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ – Wiesława Parzygnata , Stanisława Barnasia – Prezesa Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa  Ludowego  a zarazem radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego , Beatę  Szewczyk Sekretarz gminy Nowy Targ , Grażynę Tylke – radną Rady Powiatu Nowotarskiego , Grażyne Hlawacz Lisiecką – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Monike Pacygę – Od 01 września Dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Rogoźniku , Aniele Staszel – Dyrektorkę Publicznej Szkoły Podstawowej  nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół  Szkół Katolickich w Starem Bystrem,  Zbigniewa Krauzowicza – znanego fotografa i dokumentalistę rzeczy ważnych, Monikę Miśkowiec Parę –  dziennikarkę Tygodnika Podhalańskiego.

 Sołtys podziękował wszystkim  sponsorom „Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki „. Wszyscy sponsorzy zostali publicznie zaprezentowani.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał  wszystkich Rogoźnicanów  , podziękował im za wykonanie  przepięknego  wieńca dożynkowego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 121 do 143 oraz Osiedla za Torem. Kształt wieńca dożynkowego wymyśliła Danusia Hajnos . Wszystkim  sołtys serdecznie podziękował.

Podziękował również  tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek Parafialnych i Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

 

W trakcie tej części programu sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek  wręczył dla Grażyny Hlawacz Lisieckiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku oraz Jana Bobka podziękowania za wielkie zaangażowanie , życzliwość i prace na rzecz społeczności Rogoźnika. Podziękowanie tydzień temu na zawodach  otrzymał również pan Prof. Marian Tischner z małżonką.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się : zespół „AHAJU FUSIÓN BOLIWIA”, kabaret „ MARUSYNIANKI”, góralski zespołu regionalny „POLONIORZE „  z  Kościeliska oraz na zakończenie  kapela góralska „ CIUPAGA” z Łącka.

 

Punktualnie o godz.13.00 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik / Stare Bystre i „Czarnych ” Czarny Dunajec . Zwyciężyła drużyna „ Czarnych ” z Czarnego Dunajca 7-1.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill  , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. O wszystko zadbał lokalny samorząd i organizacje : Rada Sołecka Rogoźnik, OSP Rogoźnik , Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik. Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.

Były i atrakcje dla najmłodszych : dmuchańce i trampoliny.

Na zakończenie była doskonała zabawa z udziałem DJ Stacha.

Przygotowano również  wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik , zaś nagrodą główną był tucznik ( czyli świnia) .

Nad tegoroczną imprezą w Rogoźniku patronat medialny objęli: Podhalański Serwis informacyjny PODHALE24 ,  TV Podhale ,  Radio ALEX , Internetowy Serwis informacyjny Góral Info , Małopolski Portal Internetowy MAŁOPOLSKA ONLINE oraz  Internetowy Serwis informacyjny PODHALE REGION.

Patronat honorowy  II Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki objęli : Pan Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Pan Jan Smarduch –Wójt Gminy Nowy Targ.

 

Organizatorami  uroczystości i zawodów byłi : Sołtys Rogoźnika , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni  “Dworna”.

 

PODZIĘKOWANIE SPONSOROM

 

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Maria Kopeć – członek zarzadu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni „ Dworna „ składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom , a byli to w tym roku :

Gmina Nowy Targ

Powiat nowotarski

Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik

Stadnina Koni „Dworna „ Rogoźnik

Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy – Rogoźnik

Firma Produkcyjno-Handlowa “ANTARES” –  Rogoźnik

Firma “BIELA” Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre

Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT ” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik

Firma Instalacyjna „ KNAP ”- Rogoźnik

Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik

Andrzej Kiernia – Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi „KIERNIA „-  Ratułów

Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz

Zofia i Władysław Słodyczka – Restauracja – Pizzeria “KŁABUK” –  Rogoźnik

Pan Marian Tischner z rodziną

Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik

Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

Firma „Fest –Bruk” Jacek Kułach

Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia  Stare Bystre

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

Stanisław Maśnica  – Firma „STM ” – Piekielnik

Firma „BORO ” – Nowy Targ

Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik

Sklep Jeździecki „STEP ” N. Targ

Małopolski  Związek Hodowców Koni w Krakowie

„Grupa Wolski” – Mizerna

Anna i Sławomir Wiśniewscy  Rogoźnik

Klaudia i Jan Plichta z Lanckorony

Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka –Koniówka

Związek Podhalan Oddział Stare Bystre

Tętnowska Elżbieta  – Nowy Targ

„KRAFIT” Drukarnia Wielkoformatowa – Stare Bystre

Barbara i Grzegorz  Pierwoła  N. Targ

Stanisław  Buła Gospodarstwo Jeździeckie – Łopuszna

Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane

Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz

ATK INVEST  Sp. Zoo Nowy Targ

F.P.U „MARCO” Marek Sproch  Rogoźnik

Małgorzata i Stanisław Fit Stare Bystre

Sklep Jeździecki CZEMPION -Dębica

Pan Dominik największy fan LAJLI

Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre

Krzysztof Niedzwiecki – Żary

Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre