STYCZEŃ
- Patroni roku 2023 ustanowieni przez Sejm – gazetka całoroczna.
- DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA, obchodzimy 18 stycznia, ponieważ tego dnia urodził się autor książki o przygodach misia – spotkanie z książką z klasą 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku.
Jak Kubuś Puchatek to „małe co nieco” czyli miód. Jak miód to pszczoły i pszczelarze. W związku z tym na spotkanie w bibliotece zostali zaproszeni doświadczeni pszczelarze z Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy. Goście opowiedzieli dzieciom o swojej pasji i pracy w pasiece, o cyklu życia pszczół o każdej porze roku i wreszcie o pozyskiwaniu miodu. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć prawdziwy ul, akcesoria pszczelarza i narzędzia pracy oraz przymierzyć specjalistyczny strój. Mali Czytelnicy z ciekawością pytali „a co to jest i do czego służy?” Na zakończenie czekała nas słodka niespodzianka: mogliśmy popróbować różnego rodzaju miodu.
Serdeczne podziękowania od Biblioteki Publicznej oraz Szkoły Podstawowej w Rogoźniku otrzymuje:
Pan Stanisław Strzęp, Pan Krzysztof Strzęp, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy
LUTY
- Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.
MARZEC
- Spotkanie z książką „O wróbelku Elemelku” z klasą 0 SP w Rogoźniku.
- Spotkanie z książką „Moje święta” z klasą 0 SP w Rogoźniku.
KWIECIEŃ
- Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.
26 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyły się warsztaty literacko-sportowe z okazji Dnia Sportu. Zajęcia odbyły się w ramach cyklicznych spotkań z książką. Najpierw dzieci zapoznały się z książeczkami nt. sportu. Następnie gość specjalny zajęć sportowych – Pani Natalia, trener – zapoznała dzieci z niektórymi akcesoriami treningowymi i objaśniła co do czego służy. Finałem warsztatów, po uprzedniej rozgrzewce, był trening obwodowy i tor przeszkód, który przedszkolaki pokonały z powodzeniem.
MAJ
- TYDZIEŃ BIBLIOTEK:
W ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z klasą 0 SP w Rogoźniku. Mali Czytelnicy wysłuchali opowiadania Anity Głowińskiej pt. Kicia Kocia w bibliotece. Dowiedzieli się też co można robić w bibliotece oraz dlaczego warto uczyć się pisać i czytać. Była również nauka literek poprzez zabawę i na zakończenie spotkania praca plastyczna – Kicia Kocia z kartonika i włóczki.
CZERWIEC
- Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku – zakończenie spotkań w tym roku szkolnym.
- Opracowanie grafiku wakacji.
LIPIEC
- Wakacje w bibliotece:
„Wakacje z książką i nie tylko…”. Czytelnicy i użytkownicy biblioteki spotkali się w lipcu na różnorodnych zajęciach i warsztatach 8 razy.
Spotkanie 1 – rękodzieło: mini makrama
Uczestnicy wykonali kolorowe wiszące ozdoby z włóczki metodą makramową czyli zaplatania i wiązania.
Spotkanie 2 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie
Drugiego dnia byliśmy z „Kicią Kocią w kosmosie”. Po przeczytaniu książeczki był czas na „kosmiczną” pracę plastyczną. Na zakończenie uczestnicy wykonali małą cząstkę kosmosu w słoiku. Dziękujemy Pani Kasi za podarowanie cekinów wykorzystanych „w kosmosie”.
Spotkanie 3 – gry i zabawy ruchowo-umysłowe
Wykorzystując sprzyjającą pogodę kolejne spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu. Czas mile upływał na zadaniach sportowych, konkurencjach drużynowych i indywidualnej zabawie.
Spotkanie 4 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie
Na podstawie książek z księgozbioru popularno-naukowego dla dzieci i młodzieży uczestnicy wykonali plakat dotyczący wulkanu. Następnie skonstruowali wulkan. Za sprawą doświadczenia zobaczyli „lawę” wypływającą z wulkanu.
Spotkanie 5 – warsztaty literacko-plastyczne, doświadczenie
Tym razem wzbiliśmy się w powietrze dzięki książeczce „Martynka leci balonem”. Krótka czytanka dostarczyła nam mnóstwo ciekawostek związanych z powietrzem i balonem. Po wykonaniu przestrzennej pracy plastycznej byliśmy świadkami doświadczenia: przebity patyczkiem do szaszłyka balon wcale nie pęka. W tajniki doświadczeń wprowadziła nas Pani Dominika, której dziękujemy za zaangażowanie i inspiracje.
Spotkanie 6 – gry i zabawy ruchowo-umysłowe: spotkanie rewanżowe
Spotkanie 7 – warsztaty literacko-plastyczne
Metodą kalkografii powstały zwierzęta do utworów Aleksandra Fredry.
Spotkanie 8 – rękodzieło: malarstwo na szkle: „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej
SIERPIEŃ
- DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK – prezentacja nowości wydawniczych.
- DZIEŃ PUBLICZNEGO CZYTANIA KOMIKSÓW, rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego, twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki – głośne czytanie komiksów.
WRZESIEŃ
- Nad Niemnem w oczach naszych Czytelników – wystawa malarstwa na szkle z okazji Narodowego Czytania.
- Udział Biblioteki Publicznej w Narodowym Czytaniu w Rogoźniku.
- DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA – lekcja biblioteczna dla przedszkolaków SP Rogoźnik – rozpoczęcie cyklicznych spotkań z książką.
PAŹDZIERNIK
- ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II – gazetka rocznicowa, wystawka tematycznych książek.
- Spotkanie z książką “Pobaw się z Fafikiem” R. Trojanowskiego z klasą 0 SP w Rogoźniku: interaktywne czytanie książki i kolorowanie farbami pieska Fafika.
LISTOPAD
- Spotkanie z książką z klasą 0 SP w Rogoźniku.
22 listopada do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku, na cykliczne spotkania literackie z kl. 0, zaproszono specjalnego gościa. Była to Pani Aleksandra, farmaceutka. Najpierw Pani Ola przeczytała opowiadanie o „Kici Koci w aptece” A. Głowińskiej. Następnie opowiedziała małym Czytelnikom o pracy w aptece i zaprezentowała akcesoria aptekarskie. Uczestnicy spotkania mieli dużo pytań do pani aptekarki ale wykazali się też dużą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa przyjmowania i przechowywania leków. Na zakończenie spotkania była degustacja herbatki z dodatkiem zdrowotnych „medykamentów”: goździka, imbiru, pomarańczy, jabłka i posłodzona cukrem trzcinowym.
GRUDZIEŃ
- Zimowo-świąteczna dekoracja biblioteki.
- Spotkanie z książką „Marysia i Boże narodzenie” z klasą 0 SP w Rogoźniku.
Ponadto
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach tego zadania do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku zakupiono 79 książek na kwotę 1 900,00 zł.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. W ramach tego zadania do Biblioteki Publicznej w Rogoźniku zakupiono 1 zestaw komputerowy (cena 3600,00 zł; monitor 450,00 zł, komputer 3150 zł).
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie bierze udział w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. W ramach tego zadania w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku każdy Czytelnik w wieku przedszkolnym otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie oraz jej filie (Biblioteka Publiczna w Rogoźniku) oferuje bezpłatny dostęp do serwisu Legimi.
W roku 2023
- Zarejestrowano 144 Czytelników
- Wypożyczono na zewnątrz 1028 książek, na miejscu 113
- Czytelnię Internetową odwiedzono 170 razy
- Spotkania literackie, edukacyjne, warsztatowe odbyły się 24 razy, frekwencja 260 uczestników.
Danuta Buła