VII Przegląd Artystyczny KGW Gminy Nowy Targ – GOK Łopuszna 24.09.2023r.
W niedzielę 24 września 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się VII Przegląd Artystyczny Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ.
Jak co roku przegląd odbywał się w dwóch kategoriach: śpiew regionalny oraz scenki teatralne z życia wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku w składzie : Zofia Komperda, Maria Bukowska, Maria Murzydło, Anna Król, Agnieszka Kokot, Małgorzata Pałka i Danuta Hajnos ( przygrywał na skrzypcach Krzysztof Guńka ) zaprezentowało się w kategorii scenek rodzajowych przedstawiając ” Ocepiny “.
Naszym Paniom serdecznie gratulujemy !
MIŁEGO OGLĄDANIA !
PROTOKÓŁ
Komisji oceniającej uczestniczki VII Przeglądu Artystycznego KGW Gminy Nowy Targ
GOK Łopuszna – 24.09.2023 r.
Do oceny powołani zostali znawcy kultury i tradycji regionalnej.
Jury w składzie:
1. Maria Wnęk
2. Czesława Sobczyk
3. Marcin Kudasik
przesłuchało i obejrzało występy przygotowane przez Panie z 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ. KGW prezentowały się w 2 kategoriach : śpiewie albo w scenkach rodzajowych.
Po wnikliwej ocenie Jury przyznało następujące miejsca:
Kat. grupa śpiewacza ( śpiew regionalny i biesiadny):
I miejsce – KGW Dursztyn
II miejsce – KGW Nowa Biała i KGW Łopuszna
III miejsce – KGW Ostrowsko i KGW Gronków
Kat. scenki rodzajowe:
I miejsce – KGW Waksmund – „ Na sianecku sianie”
KGW Harklowa – „Rózcki – przygotowanie przed weselem”
II miejsce – KGW Obidowa – „ Cosik sprzedać, cosik kupić na jarmaku w Nowym Targu”
KGW Morawczyna – „ Staskowe portki w delegacji ”
KGW Krempachy – „ Smaciorz we wsi ”
III miejsce – KGW Pyzówka – „ Wybory ”
KGW Rogoźnik – „ Ocepiny”
W swojej ocenie Jury postanowiło przyznać kilka wyróżnień:
– postać babki z różańcem z Harklowej
– za śpiew dla Dziewczyny z Waksmunda
– postać Dziada weselnego z Rogoźnika
– za scenografię i pomysł w przedstawieniu „Staskowe portki” KGW Morawczyna
Uwagi Jury:
Dziękujemy za odwagę, zaangażowanie i chęć brania udziału w przeglądzie artystycznym. Chcemy zasugerować, żeby w miarę możliwości angażować również młodsze gospodynie.
Komisja oceniając grupy śpiewacze zwracała uwagę na poprawność śpiewu występującego w danym regionie Podhala i Spisza. Zalecamy zakładanie strojów tradycyjnych bez dodatków współczesnych (typu pasy lub buty na wysokim obcasie), ważne jest także uczesanie włosów.
W scenkach rodzajowych doceniamy pomysłowość i kreatywność Pań z KGW oraz zaangażowanie w tworzenie scenografii dla potrzeb spektaklu. Jednakże sugerujemy aby aktorzy nie odwracali się tyłem do widowni, nawet jak prowadzą dialogi ze sobą aby tekst słyszalny. W niektórych scenkach brakuje zakończenia, które to podkreślało temat i zamykało spektakl w jedną całość.
Jednocześnie należy dostosować temat do możliwości osób biorących udział w przedstawieniu. Podpowiadamy, że przygotowując scenkę rodzajową warto poprosić o pomoc, wskazówki, sugestie osoby związane z teatrem lub reżyserią.
Gratulujemy jeszcze raz zaangażowania i życzymy sił i chęci do dalszej pracy na rzecz promowania i pielęgnowania tradycji naszego regionu.
Kierownik GOPS informuje, że Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka “Aktywny rodzic” została opublikowana. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie
Klub Parafii Św. Andrzeja Boboli Rogoźnik – Stare Bystre w Chicago serdecznie zaprasza wszystkich członków i sponsorów Klubu na Ognisko które odbędzie się 12 października 2024 r. o godz.4 po południu
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców naszej wsi dotyczącymi wałęsających się samowolnie psów zagrażających bezpieczeństwu życia i zdrowia dzieci oraz innych mieszkańców, zobowiązuje się wszystkich właścicieli do zamykania psów na
W dniu 20 września b.r. w szkole odbyło się spotkanie pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku z p. Romanem Tylką, Prezesem Klubu św. Andrzeja Boboli Rogoźnik–Stare Bystre w Chicago oraz z p.